Anna Karenina

Anna Karenina, Lev Tolstoy, Ema Yayınları
Roman
Bütün mutlu aileler birbirine benzerler; mutsuz ailelerinse mutsuzlukları kendilerine göredir.
Oblonskiller’de durum kötüydü. Prens Stepan saat sekizde karısıyla yatak odasında değil de çalışma odasındaki maroken kaplı bir kanepede uyurdu.
O akşam, karısıyla yatak odasında değil de burada neden ve nasıl yattığını anımsadı:
”Bağışlanmayacak! Bağışlanamaz! İşin en korkunç yanı da yalnızca benim suçum olması.”
Stepan, tiyatrodan neşe içinde, elinde karısı için ayırdığı kocaman bir armutla döndüğünde, onu ne salonda ne de çalışma odasında bulunmuştu. Sonunda yatak odasında, elinde her şeyi açıklayan şu lanet mektupla buldu…
Lev Nikolayeviç Tolstoy (Leo Tolstoy), 9 Eylül 1828’de Tula’da bulunan ailesine ait Yasyana Polyana Malikanesinde doğmuştur. Kont Tolstoy ile Prenses Mariya’nın dördüncü çocuğudur. Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir. Anne ve babasının olmaması yüzünden çocukluğu halalarının yanında geçti, eğitimin onlar üstlenmiştir.
Doğu Dilleri Fakültesinde sınıfta kalınca 1846’da Hukuk Fakültesine geçmiştir. 1851’de Rus ordusuna yazıldı ve Kırım Savaşı’nda topçu eğitmeni olarak görev yapan ağabeyi Nikolay’ın yanına gitmiştir. 1852’de astsubay olarak topçu bataryalarından birine verilmiştir. Bir süre sonra sağlığı bozulmuştur ve can sıkıntısını gidermek için roman yazmaya başlamıştır.
Çocukluk Çağı adlı uzun öyküsünğ beğenen şair Nekrasov, onu Çağdaş dergisinde yayımlayacağını Tolstıy’a bildirmiştir. Eleştirmenler de öyküyü beğenmişler ve Tolstoy’un edebiyata attığı bu ilk adım gereken ilgiyi görmüştür. Anna Karenina yazarın en çok okunan ve sevilen romanlarından biridir.

Share

Yorumlarınızı paylaşabilir, ve içeriği kendi sitenizden takip edebilirsiniz.

Yorum Ekleyin