Arşiv Temmuz, 2019

Gömülü Şamdan

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig, İş Bankası Yayınları
Klasik serisi
Süleyman’ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma’yı yağmalayan Vandalların eline geçmesi, kentin Yahudi cemaatinde şok etkisi yaratır. Cemaatin yaşlıları, olan biteni gelecek kuşaklara aktarması için o sırada yedi yaşında olan Benjamin’i de yanlarına alarak kutsal Menora’yı denizaşırı yolculuğuna uğurlarlar. Seksen yıl sonra aynı Benjamin, şamdanı Yahudilere geri vermesi için İmparator İustinianos’a yalvarmak üzere Bizans’a gider. İustinianos’un Kudüs’teki bir Hıristiyan kilisesine gönderdiği şamdan, orada kaybolmuştur. Ancak Zweig Gömülü Şamdan’da söylenceye bir gün yeniden kavuşma umudu barındıran bir final atfeder.

Share

Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski

Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig, İş Bankası Yayınları,2018
Karşılaştırmalı Fikir İnsanları

Dünya Fikir Mimarları
Stefan Zweig, üç büyük yazarın yaşam öyküleri üzerinden, okurlarını dünya tarihine, edebi dehanın sınırlarına bir yolculuğa çıkarıyor. ‘Toplumun romanının yazan’ Balzac; ‘ailenin romanını yazan’ Dickens ve ‘bireyin romanını yazan’ Dostoyevski, Zweig’ın eserinde bir arada. ”Üç Büyük Usta”, roman sanatının bu üç büyük yazarı üzerinden bir dönem portresi veriyor.

Share

Şimdi Değil de Ne Zaman?

Tarih; 9 Temmuz 2018. Haber manşetleri şöyle; Milli Eğitim Bakanlığı`na Cumhurbaşkanlığı tarafından Talim Terbiye Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk getirildi…
Sayın Selçuk’un bu gelişmeyle ilgili ilk değerlendirmesinin “Bilimin, aklın ışığında elimizden gelen bütün gayreti ekibimizle göstereceğiz” şeklinde olduğu kayıt düşüldü. Devamı »

Share