Okuyorum

Hayat Nedir?

Hayat bir nefestir; aldığın kadar.
Hayat bir kafestir; kaldığın kadar.
Hayat bir hevestir; daldığın kadar.
Hz. Mevlâna

Share

Kendileriyle Savaşanlar

Kendileriyle Savaşanlar, Stefan Zweig, İş Bankası Yayınları
Hölderlin, Kleist ve Nietzsche’nin Biyografisi

Stefan Zweig, Kendileriyle Savaşanlar’da Hölderlin, Kleist ve Nietzsche’nin yaşamöykülerini anlatıyor. Bu üç yazarın yaşamlarının ortak yanı, mizaçlarını belirleyen neredeyse tabiatüstü bir güçle bitmek bilmeyen bir iç mücadeleyi sürdürmeleridir. İçlerindeki bu güç, yaşamlarının birer tragedya olarak sürüp, öyle sona ermesine neden olmuştur. Devamı »

Share

İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi, Charles Dickens, Ema Yayınları,
Roman

İngiliz romancısı. 19 yaşında gazeteciliğe başladı. Londra yaşamı üzerine yazılar yazdı.Yazım alanında tanındı.
Gazetede fıkraları çıkmaya başladı. İlk kitabı iki ciltlik Boz’un Karalamaları’ dır. Bir yıl sonra evlendi. İlk kitabının kazandığı başarı üzerine Mister Pickwick’ in Serüvenleri’ ni fasikül biçiminde yayımladı.Bundan sonra yapıtları birbirini kovaladı.

Share

Devlet

Devlet, Eflatun, Ema Kitap
Dün tanrıçaya bağlılığımı sunmak için, Aristo’nun oğlu Glaucon ile beraber Pire’ye indim. Aynı zamanda bayramı nasıl kutladıklarını da görmek istemiştim. Çünkü festivalin açılış günüydü. Yurttaşların geçit töreni çok güzeldi ama Trakyalıların uygun adım yürüyüşle yaptıkları sürpriz gösteriden daha iyi değildi. Duamızı ettikten ve gösteriyi izledikten sonra kente dönüyorduk ki, Cephalus’un oğlu Polemarchus, bizi uzaktan beklememizi söylemesini emretmiş. Hizmetçi arkadan, giysimin eteğinden yakaladı ve Devamı »

Share

Don Kişot

Don Kişot, Miguel de Cervantes – Ema Kitap
Serüven

Ölümsüz gençliğin şövalyesi, ellisinde uydu yüreğinde çarpan aklına, bir Temmuz sabahı fethine çıktı güzelin,
doğrunun ve haklının: önünde mağrur, aptal devleriyle dünya, altında mahzun, fakat kahraman Rosinantı.
Bilirim, hele bir düşmeyegör hasretin halisine, hele bir de tam okka dört yüz dirhemse yürek, yolu yok, Don Kişotum benim, yolu yok, yeldeğirmenleriyle dövüşülecek…

Share