Okuyorum

Hayat Nedir?

Hayat bir nefestir; aldığın kadar.
Hayat bir kafestir; kaldığın kadar.
Hayat bir hevestir; daldığın kadar.
Hz. Mevlâna

Share

ANA

Ana Maksim Gorki, Ema Yayınları
Roman
Kitabın ana karakteri olan “Pelageya” veya bir başka deyişle “Ana”, kendisini sürekli döven işçi kocasının ölümünden sonra oğlu Pavel ile başbaşa kalır. Bir süre sonra oğlunu, o kasabadaki kavgacı, geçimsiz gençlikten farklı olarak olgun bir kişiliğe bürünürken bulur. Evleri kitaplarla dolmaya başlayınca Ana, oğlunun gizli yaşantısını merak eder. Pavel, anasını sosyalizm ile ve ezilen işçi, köylü sınıfının burjuvalarla olan çatışmasıyla tanıştırır. Devamı »

Share

Kırmızı Papağan

Kırmızı Papağan, José Mauro de Vasconcelos, Can Yayınları
Roman
Arkadaşları arasında kısaca “Zé Mauro” diye anılan Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos (1926-1984), Rio de Janeiro yakınlarında Bangu kasabasında doğdu. Kızılderili ve Portekizli kırması bir ailenin çocuğuydu. Hayatı boyunca Kızılderili haklarını korudu. Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım adlı kitapları ülkemizde de çok sevilen yazar, Kırmızı Papağan’ı yazmak amacıyla uzun süre Kızılderililer arasında yaşadı. Günümüze dek süregelen Kızılderili sorunlarını, onların renkli yaşamlarını, maden arayıcılarının hayatlarını, yağmur ormanlarında avlanan ırmak avcılarını, kısacası Kızılderili gerçeğini, o yörelerden uzakta yaşayan Brezilyalılara ve bütün dünyaya duyurmayı başardı.

Share

Kördüğüm

Kördüğüm, Ayşe Kulin Everest Yayınları

Roman

“Hayatım, beni cehenneme savuran bir rüzgârla altüst olmuştu, böyle olmasında ne suçum ne de katkım vardı. Etrafımda neler dönüyor, bilmiyordum.
Fakat tuhaf bir şekilde içinde bocaladığım çaresizlik duygusu giderek mücadele ruhuyla yer değiştiriyordu…”
Esrarengiz bir kaza sonucu bellek kaybı yaşayan, bu nedenle “Gizem” adıyla anılan genç kadının tek bir isteği vardır: kendi gerçeğine ulaşmak… Devamı »

Share

Suskunlar

Suskunlar, İhsan Oktay Anar, İletişim Yayınları
Roman
İhsan Oktay Anar’ın ustalık dönemi eseri olarak tasvir edilen “Suskunlar” yine bir dönem anlatımı ile okuyuculara sunuluyor. Osmanlı dönemine eserlerinde sıkça yer veren Anar, bu kitabında da Osmanlı’yı es geçmiyor. Bu defa dönemin musikî anlayışını ele alan yazar okuyucuları, karakterlerin her birini tarihteki sahnelere yerleştirmeye yöneltiyor. Bu sayede okuyanların ilgisini kitapta tutmayı başaran usta kalem, ele aldığı konu ve karakterleri tam bir bulmaca gibi işliyor.
Kitabı her biri bir musikî makamını temsil eden 3 bölüme ayıran Anar, kilit noktaları kitabın sonunda açıklığa kavuştururken; hakikatin er ya da geç ortaya çıkacağını ve gerçek hakikatin ancak susarak anlaşılabileceği fikrini aşılıyor. Farsça ve Arapça kelimelerin yer aldığı ifadelere rastlayacağınız bu kitap, belki de sonunda sizi de “Suskunlar”dan biri yapacaktır.
Hakikate Giden Yol: Susmak Devamı »

Share