Okuyorum

Hayat Nedir?

Hayat bir nefestir; aldığın kadar.
Hayat bir kafestir; kaldığın kadar.
Hayat bir hevestir; daldığın kadar.
Hz. Mevlâna

Share

Çıplak Sokak

Çıplak Sokak, Jose Mauro de Vasconcelos, Can Yayınları
Dünya Edebiyatı, Roman
Jose Mauro de Vasconcelos”un bu romanında, olaylar, bir kenar mahallenin köy yolunu andıran bir sokağında geçiyor. Her bölümü, her parçası, türlü renk tonlarıyla dolu bir kitap. Toplumsal yalanlar, bireysel ikiyüzlülükler, duygusal özlemleri altüst eden kişisel hesaplar, acı alaylar, kargaşa içindeki bir toplumun açık belirtileri olan kaprisler birer birer önümüze seriliyor. Devamı »

Share

Delifişek

Delifişek, José Mauro de Vasconcelos, Can Yayınları
Hikayeler

Ünlü Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos’un, kendi yaşam kesitlerinden yola çıkarak yazdığı Şeker Portakalı’nı Türkiye’de yediden yetmişe herkes severek okumuştur. Romanın kahramanı Zezé, çocukların olduğu kadar büyüklerin de yüreklerinde taht kurmayı başarmış sevgi dolu bir çocuktur. Şeker Portakalı’nın ikinci bölümü olan Güneşi Uyandıralım’da Zezé biraz daha büyümüştür. Devamı »

Share

Faust

Faust, Johann Wolfgang von Goethe, Ema Yayıncılık

Öykü
Faust, Goethe’ nin neredeyse tüm yaşamı boyunca yazarak tamamladığı bir yapıttır. Goethe, Faust’ un konusunu
çok eski bir öyküden almıştır. Şeytanla bahse giren insanoğlu teması önceki yüzyıllarda da birçok öyküye ve oyuna
konu olmuştur. Goethe’ nin Faust’ u, içeriğinin çok zengin felsefi derinliği nedeniyle farklı yorumlarla yüzlerce kez yeniden incelenmiş, dünyanın tüm ülkelerinde çok farklı yorumlarla sahnelenmiştir. Devamı »

Share

Denemeler

Denemeler, Michel de Montaigne, Ema Yayıncılık

Deneme
Edebiyat dünyasında bu türün ilk örneğini veren Montaigne, Denemeler’iyle insanlık tarihinin panoramasını gözler önüne sermektedir. Evrensel öze dair düşüncelerini büyük bir içtenlikle dile getiren Montaigne’in okuyucusuyla adeta koyu bir sohbete daldığını fark edeceksiniz. Devamı »

Share